Přeskočit navigaci.
Domů

ekonomika.idnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Aktuality z české i světové ekonomiky, hospodaření velkých firem a podniků, hospodářství v číslech, zprávy ze světa manažerů
Aktualizace: 1 hodina 42 min zpět

Pražské letiště chystá spojení s Kuvajtem. Může sloužit pro přestup do Indie

1 hodina 53 min zpět
Od června se nabídka přímých spojení pražského letiště rozšíří o blízkovýchodní Kuvajt. Netradiční destinace, kterou bude kuvajtský dopravce Jazeera Airways operovat dvakrát týdně, má význam zejména pro příjezdový cestovní ruch. Českým turistům může naopak jako přestupní uzel otevřít cestu do Indie.

Přirážka 250 procent na salámu je podle ministra moc, stát začal ceny hlídat

2 hodiny 5 min zpět
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal v minulém týdnu sledovat spolu s ministerstvem zemědělství prodejní ceny vepřového a drůbežího masa, másla a pečiva v obchodech. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly již úřad zaznamenal případy, kdy obchodní přirážka na točeném salámu byla 246 procent, na standardní šunce pak 255 procent.

Úrokové sazby letos podle Rusnoka neklesnou. Přijde naopak asi další růst

2 hodiny 20 min zpět
Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil další navyšování úrokových sazeb. Zároveň uvedl, že vysoké sazby ponechá České národní banka déle, než původně očekávala. Jejich pokles tak v letošním roce spíše nelze čekat.

Udržitelnost podle Čechů dává smysl, reálné kroky ale plánuje jen menšina

2 hodiny 22 min zpět
Češi a Česky považují za smysluplné změnit své spotřebitelské chování a tím pádem omezit dopady na klima. Avšak když dojde na konkrétní kroky, zateplení, fotovoltaiku, ale i udržitelnější nakupování, plánuje je jen menšina. Vyplývá to z ankety, kterou provedla Hospodářská komora.

Kofola spouští projekt vratných lahví. Nápoje bude prodávat i ve skle

3 hodiny 59 min zpět
Společnost Kofola bude nově své nápoje prodávat také v litrových skleněných lahvích. Do cirkulárního projektu investovala více než 30 milionů korun. Záloha na vratné lahve od nápojů Kofola, Rajec, Vinea bude osm korun, na přepravku 50 korun.

Netflix počítá ztráty. Nabídne levnější předplatné s reklamami

4 hodiny 55 min zpět
Americké internetové televizi Netflix poprvé za více než deset let klesl celosvětový počet předplatitelů a další pokles čeká firma i v druhém čtvrtletí. Ihned po oznámení zprávy začaly firmě klesat akcie o více než čtvrtinu. Společnost také zvažuje nabídnout levnější variantu předplatného podpořenou reklamami.

Daň za čistou energii je i život orlů. Národní pták USA hyne v turbínách

5 hodin 39 min zpět
Úsilí o zajištění ekologicky čistých zdrojů energie v USA bude třeba vykoupit kompromisy, například i ztrátou části populace orlů bělohlavých, píše deník The Washington Post. Vinou větrných elektráren v minulém desetiletí zahynulo nejméně 150 orlů, z nichž 136 zabila ramena vrtulí, mezi něž se ptáci dostali. Je těžké smířit se se ztrátou každého orla, avšak ještě těžší je přijmout vyhlídku na zánik této jedinečné, ohrožené planety, dodává list.

Potřeba hotovosti stoupne o desítky miliard, bankovek v oběhu přibude

14 hodin 27 min zpět
Spotřebitelské ceny rostou nejrychlejším tempem za posledních téměř třicet let. Ministerstvo financí momentálně očekává, že za celý letošní rok oproti loňsku stoupnou o 12,3 procenta. Lidé na úhradu dražšího zboží budou potřebovat více bankovek.

Doprava zdarma není zdarma. Obchodníky stojí ročně i miliony korun

14 hodin 27 min zpět
Doprava zdarma může být rozhodujícím jazýčkem na vahách, zdali zákazník dokončí svou objednávku. Mnoho obchodníků si to uvědomuje a bezplatné dopravné používá jako efektivní marketingový nástroj. Tuto službu většinou zaplatí ze své marže.

Ruská válečná lodi... Na známku se slavným momentem se stála fronta

Út, 04/19/2022 - 20:51
Stovky lidí v několikahodinové frontě stály před hlavní kyjevskou poštou, aby si pořídily do sbírky známku vydanou na počest obránců Hadího ostrova. Ti se proslavili na začátku ruské invaze, když na ruskou výzvu reagovali slovy „Ruská válečná lodi, jdi do p....e!

Ženy s dětmi jsou mnohem efektivnější, říká prezidentka asociace podnikatelek

Út, 04/19/2022 - 18:00
Cesta k úspěšné kariéře a postu prezidentky Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek byla pro Kateřinu Haring trnitá. V našem rozhovoru se vrátila až do období svého studia, kdy vlastně všechno začalo a které formovalo nejen její profesní plány, ale i charakter.

Úzké hrdlo už za měsíc. Praha řekla, kdy začne oprava Barrandovského mostu

Út, 04/19/2022 - 17:29
Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu začne v pondělí 16. května. O dva dny dříve začnou silničáři vyznačovat objížďky a dopravní omezení. První fáze prací na pražské klíčové dopravní stavbě potrvá 110 dní, pro město ji provede firma Porr za 594,5 milionu Kč. Dnes to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Situace na trzích má spojitost se službou Google Trends, ukázali čeští vědci

Út, 04/19/2022 - 17:00
Vědci z Masarykovy univerzity v Brně se ve svém výzkumu zaměřili na informační sílu služby Google Trends ve vztahu k ekonomickým důsledkům války na Ukrajině. Akademici dospěli k tomu, že údaje získané od skupiny Google dokáží vysvětlit prudké pohyby cen na trhu. Odrážejí totiž chování investorů, které se následně promítne v cenách aktiv.

Staroraven jako Staropramen. Pivovar čelil předžalobní výzvě kvůli názvu piva

Út, 04/19/2022 - 15:43
Plzeňský řemeslný pivovar Raven čelil předžalobní výzvě ze strany Pivovarů Staropramen. Dvojce českého trhu se nelíbil název Staroraven. Řemeslný výrobce proto svůj speciál přejmenoval na Novoraven.

Příprava na drahou zimu. Pražská plynárenská může získat miliardový úvěr

Út, 04/19/2022 - 15:17
Až dvě miliardy korun chce vedení metropole půjčit městské firmě Pražská plynárenská. Prostředky mají být použity na nákup plynu na příští zimu. O půjčce definitivně rozhodnou zastupitelé koncem dubna.

Česká i světová ekonomika brzdí, obrat k lepšímu čeká MMF až příští rok

Út, 04/19/2022 - 14:21
Válka na Ukrajině dál brzdí růst světové ekonomiky, která se začínala vzpamatovávat z covidového útlumu. Podle čerstvé prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) zpomalí růst české ekonomiky v letošním roce na 2,3 procenta, expanze světového hospodářství pak přibrzdí na 3,6 procenta.

Šéfové největších firem si polepšili o třetinu. Který vydělal nejvíc?

Út, 04/19/2022 - 13:41
Rozdíl v odměňování mezi výkonnými řediteli a ostatními pracovníky se opět prohlubuje. Výdělky vrcholných manažerů, kteří se potýkali se snížením mezd během pandemického období, jsou opět na vzestupu, informuje server CNBC.

PPF prodala své pozemky v Rusku spřátelenému byznysmenovi

Út, 04/19/2022 - 11:07
Finanční skupina PPF se stahuje z některých podnikatelských projektů v Rusku. Nově podle listu Kommersant odprodala přes 200 hektarů pozemků v Moskvě i ruských regionech. Novým vlastníkem se stala skupina IST ruského miliardáře Alexandra Nesise.

Embargo na ruský plyn by ohrozilo existenci Evropské unie, varuje šéf E.ON

Út, 04/19/2022 - 11:05
Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, v sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie, míní šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vyloučil návrat k jaderné energetice v Německu, nebrání se ale prodloužení životnosti německých uhelných elektráren.

Tři koruny za pivní lahev už nestačí. Pivovary žádají zvýšit zálohu

Po, 04/18/2022 - 23:00
Náklady na výrobu skleněných pivních lahví už stouply natolik, že tříkorunová záloha nepokrývá cenu, za kterou je pivovary nakupují. Po zvýšení zálohy alespoň na pět korun volají hlavně malé a střední podniky. Nařízením by cenu mohla změnit vláda, nicméně předtím je potřeba vyřešit ještě spoustu problémů.