Přeskočit navigaci.
Domů

ekonomika.idnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Aktuality z české i světové ekonomiky, hospodaření velkých firem a podniků, hospodářství v číslech, zprávy ze světa manažerů
Aktualizace: 1 hodina 17 min zpět

Nepřežije uhelka ani bastard. Bezpečnostní systém posílá lokomotivy do šrotu

6 hodin 2 min zpět
Uhelky, čtyřkoláky nebo takzvané šestikoláky postupně míří do výslužby. Odchod elektrických lokomotiv vyráběných od šedesátých let minulého století urychlí povinné vybavení lokomotiv jednotným elektronickým zabezpečovacím systémem ETCS. Do těch starých se nevyplatí instalovat.

Facebook podporuje diskriminaci. Ženám nabízí jinou práci než mužům

6 hodin 2 min zpět
Výzkumníci z americké univerzity v Jižní Karolíně porovnávali algoritmy pro zobrazování pracovní inzerce na Facebooku a LinkedInu. Zatímco profesní portál LinkedIn mezi ženskými a mužskými uživateli nerozlišoval, Facebook zobrazoval některé inzeráty hlavně mužům a jiné zase zejména ženám. Podle výzkumníků tím sociální síť porušuje antidiskriminační zákony.

Dopady zácpy v Suezu teprve přijdou, varuje před problémy přepravce Maersk

Po, 04/12/2021 - 19:40
Dánská logistická skupina Maersk varovala, že zákazníci by po nedávném několikadenním zablokování Suezského průplavu neměli očekávat rychlý návrat k jinak běžné nabízeným službám. Globální dodavatelské řetězce mohou být narušeny ještě po dobu několika dalších týdnů.

Čína láduje Evropu hliníkem pod cenou, zjistila EU. Zavádí prozatímní cla

Po, 04/12/2021 - 18:29
Evropská unie stanovila prozatímní cla v rozmezí 19,3 procenta až 46,7 procenta na hliníkové ploché válcované výrobky z Číny. Předběžné vyšetřování totiž ukázalo, že se v unijních zemích prodávají za uměle nízkou cenu. Vyplývá to z pondělního sdělení v Úředním věstníku EU. Cla vstupují v platnost od úterý.

Každý den o krok dál. Ekonom počítá, proč se nevyplatí jen nadávat na Facebooku

Po, 04/12/2021 - 18:00
Představte si, že výchozí stav je roven ­1. Bez snahy za rok dosáhnete výsledku 1^365=1. Zůstanete na místě. Kdybyste každý den přidali k pracovní píli jen pouhé jedno procento, pak za rok dosáhnete zlepšení (1+1%)^365, respektive 1,01^365=37,8. Proč se vyplatí píle víc než nadávání na sociálních sítích, píše ekonom a člen bankovní rady ČNB Aleš Michl v komentáři pro MF DNES.

Konec krátkých letů. Francie zakázala vnitrostátní leteckou dopravu

Po, 04/12/2021 - 15:39
O víkendu francouzští poslanci hlasovali pro pozastavení vnitrostátních letů, které lze uskutečnit přímým vlakem za méně než dvě a půl hodiny. Francouzské Národní shromáždění v prvním čtení schválilo zákon, který by se dotkl zejména spojů mezi Paříží a Nantes, Lyonem a Bordeaux. Výjimku by měly lety, na které navazuje další spoj. Zákaz je součástí klimatického zákona, hlasování předcházela velmi bouřlivá diskuse.

České dráhy objednaly 20 nových vlaků za 12,5 miliardy. Pojedou až 230 km/h

Po, 04/12/2021 - 14:36
České dráhy si objednaly 20 nových dálkových vlaků za 12,5 miliardy korun od konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Dodávku bude tvořit celkem 180 vozů s kapacitou 555 míst k sezení a nejvyšší provozní rychlostí 230 km/h. Dopravce o tom informoval v pondělí.

O odklad splátek požádalo od října 30 tisíc domácností. Čtvrtina neuspěla

Po, 04/12/2021 - 13:19
Po skončení zákonného úvěrového moratoria banky vyšly vstříc zhruba 77 procentům žádostí o odklad splátek. Nebankovní společností vyhověly zhruba 67 procentům žádostí. Uvedla to ministryně financí Alena Schillerová po pondělním jednání se zástupci České bankovní asociace a zástupci nebankovních poskytovatelů úvěrů. Ti potvrdili vůli k pokračování vstřícného přístupu k žadatelům.

Část obchodů mohla otevřít. U některých postávali lidé, i když jsou dál zavřené

Po, 04/12/2021 - 10:44
Češi hned po obnovení provozu vybraných obchodů vyrazili na nákupy, sháněli zboží hlavně pro děti. Kupovali ale také doplňky do domácnosti či kancelářské potřeby. Někteří lidé měli zmatek v tom, které prodejny výjimku z vládního rozhodnutí využily a mají otevřeno. V jednotlivých obchodních centrech je však situace zatím odlišná.

Firmy musejí vracet peníze z Antiviru. Kontrolou neprošlo přes 40 procent

Po, 04/12/2021 - 08:34
V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně chybují. Úřad práce provedl do konce března kontrolu u zhruba tisícovky z nich a více než 40 procent musel vyzvat k vrácení peněz. Informoval o tom server Echo24.

Česká firma dobývá svět. Vsadila na kamennou vatu

Po, 04/12/2021 - 07:00
Nové logo, nová továrna a unikátní produkt k ozelenění střech. Česká společnost Dehtochema‑TN se 150letou tradicí v oboru tepelných izolací a hydroizolací, která je od roku 2008 součástí nadnárodní korporace TECHNONICOL, vstoupila do roku 2021 s jasnou vizí – stát se lídrem v oboru.

Nebudou ani dětské skupiny, ani jesle. Děláme tím krok zpátky, říká expert

Ne, 04/11/2021 - 23:00
Dětským skupinám příští rok končí financování z evropských peněz. Pro část těchto zařízení by to znamenal konec. Česko by tak přišlo o 15 procent míst pro předškolní děti. V Česku jdeme z extrému do extrému, říká expert na rodinnou politiku a bývalý ředitel jeslí Jan Schneider.

U dlouhodobé home office dramaticky klesá produktivita práce, tvrdí analýza

Ne, 04/11/2021 - 23:00
Lidem, kteří dlouhodobě pracují z domova, rapidně klesá motivace a produktivita. Vyplývá to z analýzy společností ApuTime a DAP Services, která déle než rok zkoumala změny v psychice tisíců zaměstnanců. Řada pracovníků podle ní spěje „mílovými kroky k vyhoření“.

Jděte po tom, co vás baví. Pak přijdou i peníze, radí kariérní expert

Ne, 04/11/2021 - 23:00
Neřešte peníze, ty přijdou později. Zapracujte na sebeprezentaci a měkkých dovednostech. „A najděte si zaměstnání, které vás bude bavit, jen tak se budete chtít zlepšovat a uspějete,“ radí letošním absolventům Honza Klusoň, který vede kariérní portál Welcome to the Jungle.

Zákaz lázeňské péče pro samoplátce je v rozporu se zákonem, píše svaz

Ne, 04/11/2021 - 16:25
Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat do lázeňské péče samoplátce. Jde podle nich o diskriminační opatření odporující zákonu. Zákaz poškozuje nejen lázně, ale i obce, v nichž působí, uvedli v dopise adresovaném předsedovi vlády Andreji Babišovi a ministerstvu zdravotnictví a místního rozvoje.

Kabelka ve tvaru letadla. Prodává se za cenu skutečného letadla

Ne, 04/11/2021 - 15:00
Francouzská oděvní značka Louis Vuitton představila novou kabelku, která je součástí nové kolekce. V době pandemie, kdy mnozí lidé nechtějí či nemohou cestovat, přišla společnost s kabelkou ve tvaru letadla. Mnohé udivuje její cena.

Nedomyšlené, diskriminace. Lyžařská centra hrozí po nouzovém stavu žalobou

Ne, 04/11/2021 - 14:50
Předžalobní výzvu novému ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi zaslaly Unie horských povolání a Asociace lanové dopravy. Organizacím vadí protiepidemické opatření ministerstva k omezení aktivit, které bude účinné od pondělí. Pokládají ho za nesprávné, nedomyšlené a nepřiměřené a také za diskriminační pro provozovatele lyžařských středisek.

Peking táhne miliardáře. Žije jich tam více než v New Yorku

Ne, 04/11/2021 - 11:00
Podle žebříčku boháčů časopisu Forbes, je nově Peking městem, ve kterém žije nejvíc miliardářů. Od minulého roku v čínské metropoli přibylo 33 nových miliardářů a ve městě jich nyní žije sto. Peking se tak poprvé stal městem, ve kterém žije nejvíce opravdových boháčů, v posledních sedmi letech se na prvním místě umísťoval americký New York.

Biden navrhuje globální daň pro největší firmy. Má širokou podporu

Ne, 04/11/2021 - 06:00
O nutnosti daňových pravidel, které by sjednotily přístup států k nadnárodním společnostem, se mluví již desetiletí. Shodě na světové úrovni dosud bránil odmítavý postoj USA. S novým prezidentem Joe Bidenem se přístup mění. Jeho plán globální reformy daní má podporu vícero světových mocností. Společně doufají, že se na podobě reformy dohodnou už v létě tohoto roku.

Zákaz plastů je nesmysl. Náhražky můžou být i větší zátěž, říká vědkyně

So, 04/10/2021 - 23:00
Zákaz prodeje jednorázových plastů, jako jsou brčka, tyčinky do uší nebo plastové nádobí, se blíží. Prodejci jsou většinou připraveni a nabízejí třeba papírové či dřevěné alternativy. „Nemyslím si, že tato varianta bude o něco lepší,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz odbornice na třídění a zpracování odpadu Iva Janáková z Katedry enviromentálního inženýrství z ostravské VŠB-TUO.