Přeskočit navigaci.
Domů

ekonomika.idnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Aktuality z české i světové ekonomiky, hospodaření velkých firem a podniků, hospodářství v číslech, zprávy ze světa manažerů
Aktualizace: 1 hodina 24 min zpět

Protestům navzdory. Rezort zemědělství poslal Bruselu návrh vyplácení dotací

4 hodiny 8 min zpět
Návrh Strategického plánu Společné zemědělské politiky, jehož součástí jsou i nová pravidla pro vyplácení zemědělských dotací, míří do Bruselu. V pátek jej ministerstvo zemědělství odeslalo Evropské komisi. Proti návrhu už několik týdnů protestuje Agrární komora a Zemědělský svaz.

Ekonomiky v EU se vrátily k růstu. Francie stoupla nejvíce od roku 1970

6 hodin 1 min zpět
Řada ekonomik z Evropské unie, ale i celého světa po několikaměsíčním strádání opět roste. Francouzská ekonomika loni stoupla nejvíce za posledních 52 let, a to o sedm procent. Německá ekonomika v roce 2021 vzrostla o 2,8 procenta.

Milostivé léto končí. Velké části lidí nepomohlo, mohlo by se proto opakovat

6 hodin 54 min zpět
Milostivé léto po třech měsících končí. Pátek je posledním dnem, kdy lze dluh u veřejné instituce uhradit, a zbavit se tak nutnosti platit i příslušenství, jako jsou náklady na vymáhání. Dlužníci přesto pravděpodobně dostanou i druhou šanci - zopakovat by se celá akce mohla letos na podzim. Tentokrát ale už naposled.

Má tah na branku i respekt k přírodě, vinařstvím roku je Reisten z Pavlova

6 hodin 56 min zpět
S heslem „Pálava je naše“ oslovuje milovníky vín vinařství Reisten sídlící v Pavlově na Břeclavsku. Od čtvrtka je toto motto ještě přiléhavější. Právě sem míří trofej pro vítěze 12. ročníku soutěže Vinařství roku 2021.

Toyota je největším prodejcem automobilů na světě. Už druhý rok v řadě

7 hodin 33 min zpět
Japonská automobilka Toyota loni prodala o desetinu více vozů a stala se tak druhým rokem po sobě největším prodejcem aut na světě. Celkem se jednalo o 10,5 milionu vozů.

Dávky či výživné by mohly růst automaticky, zvažuje Jurečka

17 hodin 9 min zpět
Handrkování před volbami o tom, jaké dávky a o kolik zvýšit, by mělo v budoucnu přestat. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje, že by se dávky valorizovaly automaticky podobně jako důchody.

Nejrychlejší vlaky se centru Brna vyhnou. Nevyplatí se tam zajíždět

17 hodin 9 min zpět
Ani po dokončení vysokorychlostní trati mezi dvěma největšími tuzemskými městy se cestující z Prahy do Brna za slibovanou hodinu nedostanou. Nejrychlejší cesta z pražského hlavního nádraží na nové brněnské hlavní nádraží bude trvat o tři minuty déle.

Ceny energií rostou. Šetřit s topením v bytech? Zrovna to se nemusí vyplatit

Čt, 01/27/2022 - 20:00
Vysoké ceny energií nutí české domácnosti k přemýšlení, jak ušetřit za vytápění. Jednou z cest může být topit o něco méně. V případě bytů to však někdy nemusí být úplně vhodný plán. Pokud totiž budou lidé zapínat topení výrazně méně než jejich sousedé, následné vyúčtování je může nemile překvapit.

PPF vykoupí zbytek podílů minoritních akcionářů O2, rozhodla valná hromada

Čt, 01/27/2022 - 18:33
Majoritní akcionář PPF odkoupí zbylé akcie O2. Akcionáři O2 o tom rozhodli na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy.

V plastu už nekoupíte ani Kozla. Prazdroj s „petkami“ definitivně končí

Čt, 01/27/2022 - 16:58
Piva v PET láhvích od Plzeňského Prazdroje natrvalo zmizí z pultů prodejen, v obchodech se aktuálně doprodávají poslední kusy. Společnost poukazuje na to, že pivní PET láhve nelze znovu použít na výrobu nového obalu pro pivo.

Americká ekonomika loni vzrostla o 5,7 procenta, překonala odhady ekonomů

Čt, 01/27/2022 - 16:39
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se vloni zvýšil o 5,7 procenta, což je největší nárůst od roku 1984. Ve svém rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Za hospodářským růstem zčásti stojí mohutné lití peněz do ekonomiky a mimořádně nízké úrokové sazby.

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost

Čt, 01/27/2022 - 15:44
Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Automobilka i kasino. Úřad zveřejnil největší příjemce peněz z Antiviru

Čt, 01/27/2022 - 14:30
V rámci programu Antivirus vyplatil stát nejvíce peněz automobilce Škoda Auto, na mzdy jí poskytl 1,33 miliardy korun. Druhou nejvyšší částku obdržel provozoval obchodů s elektronikou Datart, společnost HP TRONIC Zlín. Z veřejných peněz na výdělky dostala 252,8 milionu korun.

Většina zákazníků už poslední instanci opustila, někteří jsou však pasivní

Čt, 01/27/2022 - 14:26
Většina odběratelů energií v režimu dodavatele poslední instance z podzimní vlny pádů dodavatelů energií má už uzavřela standardní smlouvu se svým novým a stálým dodavatelem elektřiny nebo plynu. V záchranném režimu jich tak zůstávají už jen jednotky procent. Problém je, že tisíce z nich svou situaci zatím nijak neřeší.

Facebook přiznal porážku. Vzdal se plánu na vlastní kryptoměnu

Čt, 01/27/2022 - 13:19
Facebook se vzdává plánu na vytvoření vlastní kryptoměny. Jím založené konsorcium prodává majetek v hodnotě 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) malé kalifornské bance Silverage.

EU se postavila za Litvu, zahájila řízení proti čínskému bojkotu zboží

Čt, 01/27/2022 - 11:02
Čína diskriminuje Litvu na poli mezinárodního obchodu, tvrdí Evropská unie. Brusel proto zahájil proti Pekingu řízení u Světové obchodní organizace. Podle Evropské komise, která krok ve čtvrtek oznámila, dopadá čínský neoficiální bojkot Litvy i na exportéry z ostatních členských států.

Budoucnost solárů? Na vodě! Plovoucí fotovoltaika dorazila do Česka

Čt, 01/27/2022 - 00:00
První větší fotovoltaické elektrárny sklidily v Česku obrovskou kritiku. Nejen kvůli přepálené finanční podpoře, ale i kvůli tomu, že hyzdí českou krajinu. Některé z nich navíc zabírají úrodnou zemědělskou půdu.

Úředníci ztěžují vyplácení pomoci, podle finanční správy jde o výjimky

Čt, 01/27/2022 - 00:00
Někteří podnikatelé si stěžují, že finanční úřady zdržují, nebo dokonce zastavují žádosti o kompenzační bonus. Úředníci podle nich zpřísnili uznávání této covidové pomoci pro živnostníky.

Fed oznámil plán na březnové zvyšování sazeb

St, 01/26/2022 - 20:30
Centrální banka USA (Fed) naznačila, že plánuje začít zvyšovat svoji základní úrokovou sazbu v březnu. To je významná změna politiky nízkých úrokových sazeb z doby pandemie, která podpořila najímání nových zaměstnanců a ekonomický růst, ale také přispěla k prudkému růstu inflace.

Cena ropy Brent stoupla na sedmileté maximum. Může za to i napětí v Evropě

St, 01/26/2022 - 17:37
Cena ropy Brent poprvé za sedm let stoupla nad hranici 90 amerických dolarů (1 956 korun) za barel. Může za to mimo jiné geopolitické napětí v Evropě a na Blízkém východě, které vyvolává obavy o dodávky. Ty jsou už v současné době slabé, napsala agentura Reuters.