Přeskočit navigaci.
Domů

fincentrum.idnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Rady a tipy pro vaši peněženku, novinky ze světa osobních financí, recenze produktů bank, pojišťoven, leasingových a investičních společností, finanční kalkulačky, testy, nástroje pro výběr produktů podle vašich požadavků
Aktualizace: 32 min 17 sek zpět

Zdražování působí mnoha lidem problémy. Mohou pomoci zaměstnavatelé?

17 hodin 17 min zpět
Ceny takřka všeho letí nahoru, u energií dokonce velmi prudce. Roztáčí se inflace. Nejedna domácnost tak musí utahovat opasky, odpustit si zbytné výdaje. Některé se dostávají do skutečných finančních problémů. Zaměstnavatele to nenechává chladnými. Své lidi se proto snaží podpořit. A to mnoha způsoby.

Jak odbourat stres v práci a zlepšit vztahy s kolegy, radí psycholožka

17 hodin 17 min zpět
Každý chceme být v zaměstnání úspěšní, každý chceme s kolegy co nejlépe vycházet. Často si to ale kazíme sami, a mnohdy je na vině náš vlastní začarovaný kruh myšlenek a emocí. Jak vzniká a jak z něj ven, přibližuje psycholožka Radka Loja.

Centrální banka ve věci hypoték nehodila mladé přes palubu

Čt, 01/27/2022 - 00:00
Česká národní banka (ČNB) s účinností od prvního dubna zpřísní podmínky pro sjednávání hypotéky. Přísnější podmínky ale platí pouze pro žadatele o hypotéku nad 36 let. Mladším zájemcům zůstala mnohá zvýhodnění.

Firmy digitalizují. Co přešlo do virtuálního světa a bude nás přijímat robot?

Čt, 01/27/2022 - 00:00
Kdy jste potkali naposled vašeho personalistu? Minulý týden, minulý měsíc, před rokem... Možná už vaše HR oddělení opanovaly moderní technologie.

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

St, 01/26/2022 - 00:00
Loni byl obrovský zájem o nemovitosti. Noví majitelé bytů či domů a majitelé, u nichž došlo ke změně pozemku nebo přestavbě, musí nejpozději do 31. ledna letošního roku podat přiznání k dani z nemovitých věcí. S čím je třeba počítat?

Otcovská péče, ošetřovné i pružná pracovní doba. Co se letos mění

St, 01/26/2022 - 00:00
Z ústupků od přidávání na platech ve státní sféře se dá odtušit, že v té veřejné to bude podobné v bledě modrém. O to více se však můžeme zaměřit na novinky, které přinášejí dvě nenápadné unijní směrnice. Mají lépe vyladit náš pracovní a soukromý život.

TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

Út, 01/25/2022 - 00:00
V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA Money Bank s běžným účtem Tom Plus. V kategorii hypoték zvítězila Česká spořitelna a známe i vítěze v kategorii spořicích účtů a neúčelových úvěrů.

Vláda nabízí příspěvek na bydlení. Kdo na něj má nárok, a kdo už ne

Út, 01/25/2022 - 00:00
Zdražování energií, komunálních služeb i nájemného zvýší počet domácností s nárokem na příspěvek na bydlení. Ne každý si o něj ale požádá. Nárok na něj přitom odhadne od stolu kdokoli a dokumenty přijme úřad práce i online.

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Po, 01/24/2022 - 00:00
Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin A, B a C k těm nejjednodušším. Přesto má tato typologie svůj význam. Rozlišuje totiž osobnosti podle toho, jak pracují, reagují na stres i jaká onemocnění si mohou svým chováním přivodit. Jednotlivé typy, k nimž se můžeme přiřadit, přibližuje psycholog Jan Urban.

KVÍZ: Umíte si zvýšit šanci na novou práci?

Ne, 01/23/2022 - 00:00
Aplikace pro hledání zaměstnání, kariérní profil online, sociální sítě či pohovor online. Moderní technologie pronikly i do oblasti HR. Jak se v nich vyznáte a víte, jak vám mohou pomoci? Znáte Job Alert nebo víte, co je matching? Vyzkoušejte si náš dnešní kvíz.

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

So, 01/22/2022 - 00:00
Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku je ale jev, který se nazývá stagflace. Jejím spouštěčem je šok v ekonomice a velký objem peněz mezi lidmi,“ říká v komentáři ekonom a investor Vladimír Brůna. Zároveň rozebírá, jak se v takové situaci zachovat.

Přísná pravidla hypoték, ceny bytů, nebo úrokové sazby? Co limituje hypoteční trh

Pá, 01/21/2022 - 00:00
Jedna změna za druhou. Tak by se dal v poslední době charakterizovat hypoteční trh. Hýbou s ním enormní ceny nemovitostí. Do toho prudce rostou úrokové sazby hypoték. A navíc ještě ČNB s platností od 1. dubna zpřísňuje podmínky pro získání úvěru na bydlení. Jak moc zásadní dopady toto vše může mít?

Srazit na sjezdovce lyžaře vás může stát miliony. Kdy se vyplatí pojištění

Pá, 01/21/2022 - 00:00
Pojistit se před cestou na lyže do Alp? Samozřejmě! Pokud vyrazíte na výlet do Krkonoš, už to tak samozřejmé není. Přesto byste mohli o krátkodobém pojištění na úraz, odpovědnost, škodu na zavazadlech či stornu zájezdu uvažovat.

Čtyři základní věci, které byste měli vědět o životním pojištění

Čt, 01/20/2022 - 00:00
Závažné onemocnění či těžký úraz znamená dlouhodobou pracovní neschopnost a nezanedbatelné výdaje spojené s léčbou. Cesta, jak nepřijít o značnou část příjmu ale existuje, je to životní pojištění. Jak ho nastavit tak, aby bylo smysluplné, přibližuje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.

Cena poledního menu roste. Kde se najíme nejlevněji?

Čt, 01/20/2022 - 00:00
Hodnota optimální stravenky, u které nejvýrazněji uspoří na daních a odvodech jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci, vzrostla po Novém roce na 150 korun. Ale i přes razantní zvýšení nebude na český oběd stačit. Průměrné menu totiž přesáhlo cenu 150 korun už na konci loňského roku.

Koupili jste nebo prodali vloni nemovitost? Kdy (ne)musíte platit daň

St, 01/19/2022 - 00:00
Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena. Každý vlastník je ale povinen platit daň z nemovitosti. A co prodávající? Kdy nemusí platit daň z příjmu? Poradíme vám.

Hypoteční sazby pokračují v růstu. Dál stoupají i ceny nemovitostí

St, 01/19/2022 - 00:00
Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % p. a., zůstala tak ke konci roku jen těsně pod tříprocentní hranicí. Nabídkové sazby hypoték se ale v současné době pohybují i hluboko za hranicí 4 % a jejich poklesu se v letošním roce zřejmě nedočkáme.

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Út, 01/18/2022 - 00:00
Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací kolo“ v porovnání s tím, co nás čeká. V komentáři rozebírá, jaké zdražování bude rekordně nejcitelnější a kdo si bude muset po delší době utáhnout opasky.

Akciové fondy přidaly další 3 %, za celý rok 20 %. Dluhopisy padaly

Út, 01/18/2022 - 00:00
Prosinec na finančních trzích potvrdil předpovědi těch analytiků, kteří celý loňský rok sázeli na růst akcií a odvraceli se od dluhopisů. Zatímco akcie dosahovaly nových maxim, dluhopisům se nedařilo.

Chcete mít víc peněz? Poradíme, jak lépe spravovat své finance

Po, 01/17/2022 - 00:00
Počítejte, řekněte si o peníze tam, kde je nabízejí, a neutrácejte zbytečně. Rady, které asi neslyšíte poprvé. Řídit se jimi je však pro spoustu lidí těžké. Pomohou technologie i chytré nakupování.