Přeskočit navigaci.
Domů

fincentrum.idnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Rady a tipy pro vaši peněženku, novinky ze světa osobních financí, recenze produktů bank, pojišťoven, leasingových a investičních společností, finanční kalkulačky, testy, nástroje pro výběr produktů podle vašich požadavků
Aktualizace: 1 hodina 25 min zpět

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

6 hodin 10 min zpět
Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové záležitosti. Podle zkušeností advokátů se lidé nyní snaží postupovat v právních a majetkových věcech více pragmaticky a hledají pro svou rodinu vhodná řešení, jak majetek uspořádat.

Daně 2020 o měsíc později. Jaké položky vám mohou ulevit

6 hodin 10 min zpět
Termíny pro podání klasického i elektronického daňového přiznání k dani z příjmů se letos o měsíc prodlužují. Podnikatelé si tak můžou ještě rozmyslet, o které položky snížit základ daně a jaké slevy u vypočtené daně uplatnit.

Jděte po tom, co vás baví. Pak přijdou i peníze, radí kariérní expert

Ne, 04/11/2021 - 23:00
Neřešte peníze, ty přijdou později. Zapracujte na sebeprezentaci a měkkých dovednostech. „A najděte si zaměstnání, které vás bude bavit, jen tak se budete chtít zlepšovat a uspějete,“ radí letošním absolventům Honza Klusoň, který vede kariérní portál Welcome to the Jungle.

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

So, 04/10/2021 - 23:00
Koupě nemovitosti znamená vysokou finanční investici, přesto si řada zájemců předem nezjišťuje všechny možné nedostatky a problémy. Co znamená věcné břemeno? Jak postupovat, když při prohlídce bytu objevíte trhlinu ve zdi? A můžete jako nový vlastník bytu vystěhovat nájemníky? Otestujte si své znalosti v dnešním kvízu.

Efekt rámování má tisíce podob. Ovlivňuje i vaše rozhodování?

Pá, 04/09/2021 - 23:00
Jsou pro nás při rozhodování důležitější fakta, nebo způsob, jak nám jsou prezentována? Či, vyjádřeno jinak, hodnotíme obraz podle toho, co a jak zachycuje, nebo podle způsobu jeho zarámování? Proč je to důležité a jaký to má dopad na naše rozhodování, vysvětluje psycholog Jan Urban.

Jaro a lockdown nahrávají rekonstrukcím. Jak je ale zafinancovat?

Čt, 04/08/2021 - 23:00
Pandemie a s ní spojené restrikce zcela změnily způsob, jakým vnímáme vlastní bydlení. A změnily se také naše potřeby a nároky. Pro mnoho lidí tak současná situace představuje impuls ke změně. Jenže i zdánlivě menší rekonstrukce mnohdy vyjde na statisíce. Kdo nemá našetřeno, nezbude mu, než sáhnout po úvěru. Ale jakém?

Jak nahlásit autonehodu pojišťovně. Pokud nevoláte policii, je nutný formulář

Čt, 04/08/2021 - 23:00
Když se dohodnete, kdo za bouračku může, a není poškozený nikdo třetí, není třeba volat policii. Stačí vyplnit formulář záznamu o dopravní nehodě.

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

St, 04/07/2021 - 23:00
Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše finanční znalosti. Během uplynulých 12 měsíců totiž klesla finanční gramotnost Čechů. Vyplývá to z pravidelného testu České bankovní asociace.

Denní odškodné nebo trvalé následky úrazu? Devět rad, jak pojistit děti

St, 04/07/2021 - 23:00
Pojišťovny rády pojistí celou rodinu. Tedy i děti. Praxe ale ukazuje, že mnozí z rodičů mají pojistku nastavenou velice nevýhodně. Co je v pojistce pro dítě důležité a bez čeho se obejdeme, přibližuje finanční poradce Partners Lukáš Urbánek.

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Út, 04/06/2021 - 23:00
Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých letech. Vyprazdňují se i psí útulky, jejich obyvatelé snadněji než dříve nacházejí nové majitele.

Jako první letí židle. Někteří zaměstnavatelé přispívají na domácí kanceláře

Út, 04/06/2021 - 23:00
Lidé si vybavují domácí pracovní kouty. A zrovna nešetří. Když pracovní stůl, tak takový, jaký měli v práci. Když židle, tak jedině zdravotní.

Povinné přehledy letos řešte u počítače. Kdy je odevzdat a co si ohlídat

Po, 04/05/2021 - 23:00
Kdo zvládl vyplnit daňové přiznání, často si myslí, že má hotovo. Ale čeká ho ještě daleko zapeklitější výzva. A tou jsou přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu.

Stále více živnostníků i firem má problémy splácet úvěry

Po, 04/05/2021 - 23:00
České domácnosti zatím splácejí podle statistik své úvěry i po konci úvěrového poměrně dobře. Ovšem u firem a živnostníků je situace o poznání horší. Vyplývá to z dat společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která v Česku spravuje registry dlužníků.

Nová pracovní zkušenost: Svého šéfa a kolegy znám jen s rouškou

Ne, 04/04/2021 - 23:00
Řada firem funguje od loňského března téměř nonstop v režimu home office. Není tak výjimkou, že zaměstnanec, který ve společnosti pracuje již skoro rok, viděl naživo své kolegy třeba jen jednou a s rouškou a jinak je zná jen z monitoru.

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

So, 04/03/2021 - 23:00
Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si dnešní kvíz. Připravili jsme pro vás výběr několika otázek z různých oblastí. Uspějete?

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Pá, 04/02/2021 - 23:00
Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin Mead Madness Cup 2019. Začátky rodinné firmy Pleva ale jednoduché nebyly.

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Čt, 04/01/2021 - 23:00
Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je potřeba dostatečně dlouhá dovolená. A zde je kámen úrazu. Pořádně si odpočinout nechá své lidi jen část firem. Do budoucna by se to ale mohlo změnit.

Optimální hodnota stravenky pro rok 2021 činí 137 Kč. Má ji ale málokdo

St, 03/31/2021 - 23:00
Maximální možný daňově uznatelný příspěvek zaměstnavatele na stravenky se letos opět zvýšil. Nově mají zaměstnavatelé možnost přejít na stravovací paušál. Co je výhodnější?

Rádce: Jak se určuje srovnávací období při žádosti o kompenzační bonus

St, 03/31/2021 - 23:00
Někteří živnostníci a podnikatelé, kteří žádají o podporu z nového kompenzačního bonusu ministerstva financí, tápají v určení srovnávacího období. Na podporu přitom nově dosáhnou i začínající podnikatelé, a to bez ohledu na předmět činnosti, protože ukazatelem nároku je pouze pokles tržeb o polovinu.

Nesnažme se v daních hledat logiku, říká expert. Formulář přiznání má rezervy

Út, 03/30/2021 - 23:00
Daň z příjmů, DPH, spotřební daně, daně z nemovitých věcí, silniční daň. Jaké je celkové daňové zatížení českého občana ve srovnání s okolními státy? A kdy se dočkáme jednoduššího formuláře daňového přiznání? Na tyto i další otázky odpovídá v rozhovoru pro iDNES.cz specialista na daňové právo Roman Vybíral.